Açık İnovasyon ve Kazan-Kazan Felsefesi
14.12.2009 - 16:14 | Açık İnovasyon  | Açık İnovasyon  | 0 Yorum |  Tavsiye Et

Kazan kazan anlayışı "Kazanmak istiyorum – Senin de kazanmanı isterim" mantığına göre işler.

Bir kurum için, bireyler, tedarikçiler, iş ortakları, üniversiteler ve son kullanıcıları tarafından karşılıklı faydanın gözetilmesi yoluyla, kurum ve bireylere  karşılıklı olarak fayda sağlayan, yaratıcı çözümler arayan bir düşünce ve eylem biçimi şeklidir. Size anlatacağım şu hikaye bu durumu daha iyi anlamamıza sağlayacaktır.

Mutfakta iki kişi var. Ortada her ikisinin de istediği bir adet portakal söz konusu. Çözümün ne olduğunu düşünürdünüz. Portakalı ortasından ikiye bölerler ve her biri bir parçayı alabilir. Bu genellikle doğrudan doğruya çözüme odaklandığımız için bulduğumuz çözümdür. Hadi bu iki insanın hikâyenin devamında ne yaptığına bakalım. Birisi elindeki yarım portakalla meyve sıkıcısına gider ve elindeki parçanın suyunu sıkmaya başlar. Az da olsa içmek için portakal suyu elde etmiştir. Diğeri ise zorlanarak yarım portakalın kabuğunu rendeleyip yapacağı portakallı kek için az miktarda esans elde etmiştir. Doğrudan çözüm bulmaya girişmek yerine ihtiyaçlarını tartışmışlar mıydı? Her ikisi de ihtiyaç duydukları tüm portakala sahip olabilirdi. Aslında İlgileri tamamlayıcıydı ve aralarında bir çatışma yoktu. İki taraf kazan - kazan yaklaşımını birlikte kullanma kararlılığı ile ihtiyaçlarını belirleyip rahat bir şekilde uyuşabilirlerdi.

Açıkinovasyon.com’da  Kazan-Kazan Yaklaşımı

Türkiye’nin İnovasyon Platformu AÇIKİNOVASYON.COM’un kurumsal üyeleri, yani şirketleri itici güç konumundadırlar. İçeriklerini kendilerinin belirlediği inovasyon çağrıları yayınlarlar. Bu çağrılar, kısa ve öz fikir çağrıları yada komplike problemlerin çözümüne yönelik uzmanlık gerektiren proje çağrıları olarak iki şekilde yayınlanır. Kurum inovasyon çağrısı yayınlarken probleminin çözülmesi durumun dada bir ödül vermeyi taahhüt eder.

Türkiye’nin İnovasyon Platformu AÇIKİNOVASYON.COM'da kazan kazan felsefesi de tam olarak bu andan itibaren işlemeye başlar. Platform üyeleri burada inovasyon potansiyellerini kullanarak kurumlara fikir ve projeler geliştirerek para kazanma imkanı elde etmiş olurlar.Kurumların elde ettikleri makro faydaya karşılık bireylerinde mikro derecede fayda sağlamalarına imkan sunulmuş olur.

Türkiye’nin İnovasyon Platformu AÇIKİNOVASYON.COM, kazan kazan felsefesine dayalı olarak  kurumlara bireyler tarafından internetin yaygın ağınının kullanılarak inovasyon  üretilmesi amaçlı kurulmuş bir platformdur.

"Kazanmak istiyorum – Senin de kazanmanı isterim"

 


YORUMLAR :  0 Yorum yapıldı.
Yorum bulunamadı
YORUM YAZIN
Adınız Soyadınız
 
e-Posta
Verdiğiniz Puan
Yorumunuz
Beni Hatırla
Güvenlik Numarası
Güvenlik numarasını giriniz
Son Yorumlar
Radhey 09/01 02:11
Geleceğe Işık Tutan Fikirler / Mustafa Özenç
Ekmel ertan 12/06 22:49
Crowdsourcing: Kollektif Zeka'nın Gücü
Ülkü GÜLSOY 02/02 11:55
Michelin Çağrı Kazananı: Gülay Zengin
Gülay ZENGİN 02/02 11:29
Michelin Çağrı Kazananı: Gülay Zengin
Murat YILDIZ 19/01 11:33
Michelin Çağrı Kazananı: Gülay Zengin
Blog Arşivi